Startuje budżet obywatelski

Od 4 do 25 maja mieszkańcy Kielc będą mogli zgłaszać swoje pomysły do dziewiątej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Propozycje będą przyjmowane tylko drogą elektroniczną.

W tym roku kielczanie zdecydują na co przeznaczyć 7 mln 800 tys. zł. To 50 tys. zł więcej niż poprzednim razem.
– Budżet obywatelski doskonale pokazuje, że na funkcjonowanie miasta wpływ może mieć każdy. Kielczanie już wielokrotnie udowodnili, że mają mnóstwo ciekawych pomysłów. Jestem przekonany, że w tym roku ponownie wykażą się inwencją – mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.
Swoje koncepcje na duże i małe inwestycje, wydarzenia czy „zielone” strefy w mieście mogą składać wszyscy mieszkańcy. W przypadku osób poniżej 13. roku życia wymagana jest zgoda rodzica.
Projekty będzie można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej Idea Kielce – Budżet Obywatelski pod adresem www.bo.kielce.eu. Tu również znajdziemy m.in. regulamin KBO, szczegółowy harmonogram i kalkulator przykładowych kosztów. W przygotowaniu projektu pomogą także miejscy urzędnicy.
Osoby, które nie mają dostępu do internetu lub komputera, będą mogły zgłosić projekt w siedzibach ratusza na Rynku lub przy ul. Strycharskiej. Wcześniej jednak trzeba umówić się na konkretny termin w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej (41 367 64 00).
28 maja br. opublikowana zostanie lista wszystkich zgłoszonych pomysłów. Następnie przez trzy miesiące urzędnicy będą weryfikować projekty. Jeżeli zauważą braki lub ewentualne nieprawidłowości, skontaktują się z ich autorami.
6 września poznamy listy projektów ocenionych pozytywnie i negatywnie. Pomysłodawcy będą mieli siedem dni na złożenie odwołania od niekorzystnej oceny projektu. Wszystkie rozpatrzy specjalna komisja.
17 września dowiemy się, które projekty ostatecznie zostaną dopuszczone do głosowania. Od 27 września do 11 października kielczanie zdecydują, na co warto przeznaczyć środki w 2022 r. Wyniki głosowania poznamy 15 października.

źródło: “Kielecka”