Będzie protest spółdzielni

DSC_0062DSC_0065DSC_0068DSC_0069DSC_0075DSC_0079DSC_0080DSC_0082DSC_0083DSC_0085

Kieleckie Spółdzielnia Mieszkaniowe zamierzają wystosować protest do władz państwa w sprawie planowanych zmian w przepisach dotyczących gospodarki odpadami.

W myśl przygotowanego projektu ustawy jeśli firma odbierająca odpady stwierdzi, że mieszkańcy bloku nie segregują odpadów, na spółdzielnię zostaną nałożone wysokie kary.

We wtorek 13 listopada odbyło się posiedzenie Forum Kieleckich Spółdzielni Mieszkaniowych, któremu przewodniczy SM Bocianek. Obrady zdominował problem planowanych zmian w ustawie śmieciowej.

Większość mieszkańców kieleckich osiedli segreguje śmieci i za odbiór takich odpadów też płaci. Dzięki segregacji opłata jest mniejsza – 9,5 zł od osoby miesięcznie. Za jej brak wzrosłaby ona do 12 zł.

Projekt nowelizacji ustawy śmieciowej zakłada duże kary dla tych, którzy zadeklarują segregowanie, a tego nie robią – czterokrotny wzrost opłaty.

– To niesprawiedliwe. Ustawa wprowadza odpowiedzialność zbiorową spółdzielców – podkreślali uczestnicy forum.

– Nie może być tak, że jedna osoba w bloku wyrzuci nieposegregowane odpady, a cały blok, a co gorsza cała spółdzielnia będzie musiała płacić cztery razy więcej za śmieci – podkreślali.

– Najpierw powinien być wprowadzony system identyfikacji śmieci tak jak jest to na Zachodzie Europy, że każdy dostaje worki z kodem paskowym i wiadomo kto segreguje, a kto nie – mówiła przedstawicielka jednej ze spółdzielni.

Uczestnicy obrad podkreślali także fakt, iż mieszkańcy bloków mogą być karani wysokimi opłatami za cudze działania. – Ile razy widzimy ludzi, którzy podjeżdżają samochodami wypełnionymi po brzegi workami z odpadami i wrzucają to do naszych altan. Jak jednemu ostatnio zwróciłem uwagę to wyskoczył do bicia – mówił Wiesław Kamiński, przewodniczący Rady Nadzorczej SM Bocianek. – Po zmianach przepisów ktoś wrzuci nam śmieci do altany, a my dostaniemy karę za brak segregacji – podkreślał Kamiński zachęcając do wystosowania wspólnego protestu do władz państwa.

Kieleckie Forum Spółdzielni mieszkaniowych zrzesza 12 spółdzielni działających na terenie miasta. Podczas spotkania oprócz kwestii zmian w sposobie segregowania odpadów przedstawiciele forum dyskutowali o możliwości założenia świętokrzyskiego związku rewizyjnego spółdzielni mieszkaniowych.