Nie chcemy burzenia garaży

Mieszkańcy osiedla Bocianek protestują w sprawie wyburzenia garaży wzdłuż ulic Konopnickiej i Świętokrzyskiej.  Spółdzielnia wspiera ich działania.

Fot. echodnia.eu/kielce.naszemiasto.pl

Ryzyko wyburzenia garaży powstało w związku z rozbudową miejskiego odcinka trasy ekspresowej nr 74. Jeden z wariantów, sygnowany słowem „rekomendowany”. Zakłada wykonanie wyjazdu/wjazdu na nasze osiedle z ulicy Świętokrzyskiej, a jednocześnie wyburzenie garaży znajdujących się wzdłuż ulicy Konopnickiej.
O planach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informowaliśmy już na początku roku na stronie www.smbocianek.pl (7 stycznia i 3 lutego), w tym samym czasie rozwieszone zostały obwieszczenia na klatkach schodowych w blokach sąsiadujących z garażami – zgodnie z wytycznymi Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Także w marcowym wydaniu naszego osiedlowego kwartalnika “Echo Bocianka” (gazeta w formie elektronicznej znajduje się na naszej stronie internetowej). Na stronie 9 naszego pisma w artykule “Przebudowa Świętokrzyskiej, stracimy garaże, zyskamy wjazd” pytaliśmy rzecznika prasowego GDDKiA o to czy garaże zostaną wyburzone.
Oto fragment artykułu:
– Obecnie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Termin wydania decyzji został wyznaczony na koniec maja. To w niej wskazany zostanie ostatecznie wariant do realizacji – mówi Małgorzata Pawelec, rzecznik kieleckiego Oddziału GDDKiA.
– Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na zrealizowanie inwestycji w trybie projektuj i buduj, czyli na opracowanie projektu i wybudowanie drogi. W projekcie opracowanym dla wybranego wariantu doprecyzowane zostaną konkretne rozwiązania i informacje dotyczące zajętości terenu pod inwestycję czy skali rozbiórek budynków. Ostateczne rozstrzygnięcia w tej kwestii zapadną w decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Obecnie, przed wydaniem decyzji środowiskowej nie można jednoznacznie stwierdzić, czy coś będzie wyburzone, czy nie, natomiast w wariancie rekomendowanym rzeczywiście wstępnie zakładane są rozbiórki w obrębie garaży – informuje pani rzecznik.
Po naszym artykule w “Echu Bocianka”, mieszkańcy rozpoczęli protest. Pod listem w którym nie zgadzają się na wyburzenia podpisało się 335 osób.
Prezes Paweł Kubicki zapowiada, że będzie wspierał swoich mieszkańców w staraniach o uratowanie garaży. Pismo w tej sprawie do GDDKiA oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska zostało już przygotowane. Obecnie konsultowane jest z mieszkańcami.
W przypadku, gdyby się nie udało obronić garaży, rozważane jest otwarcie dla wszystkich mieszkańców płatnego parkingu strzeżonego wzdłuż Alei Solidarności. Wówczas stanie się on parkingiem bezpłatnym. Kolejną ewentualnością będzie budowa parkingu wielopoziomowego lub garaży w innym miejscu, ale prawdopodobnie nie uda się uzyskać aż 194 nowych garaży. 
UWAGA:
Wszystkie warianty rozbudowy trasy ekspresowej dostępne są na stronie www.gddkia.gov.pl.
Wariant rekomendowany, mapa w wysokiej rozdzielczości, publikujemy tutaj.Uwaga plik może długo się otwierać.
Poniżej linki do artykułów w lokalnych mediach na temat protestu naszych mieszkańców:
https://www.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci/mieszkancy-bocianka-straca-garaze-przez-ekspresowke,127830
https://kielce.naszemiasto.pl/mieszkancy-bocianka-w-kielcach-protestuja-przeciwko/ar/c1-8253002

 

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć